« Listopad 2024 »

Međunarodna suradnja
Autor: Tanja Paris, 30. 9. 2024.

U četvrtak, 26. rujna 2024. godine od 13:10 do 13:55. održan je videokonferencijski sat iz predmeta Matematika putem alata Google Meet na temu Osnovni geometrijski pojmovi. Ovaj nastavni sat na daljinu spojio je 50 učenika iz Hrvatskog vrtića,osnovne škole, gimnazije i učeničkog doma Miroslava Krleže iz Pečuha u Republici Mađarskoj i 3. te 5. – 8. razrede iz naše škole.

Pročitajte više pod Opširnije

U četvrtak, 26. rujna 2024. godine od 13:10 do 13:55 sati održan je videokonferencijski sat iz predmeta Matematika putem alata Google Meet. Videokonferencijski sat vodili su učenici E. Nedić, 8. b i E. Švob, 3. b. na temu Osnovni geometrijski pojmovi. Ovaj nastavni sat na daljinu spojio je 50 učenika iz Hrvatskog vrtića, osnovne škole, gimnazije i učeničkog doma Miroslava Krleže iz Pečuha u Republici Mađarskoj i 3. te 5. – 8. razrede iz naše škole. Učenici 3. razreda naše škole sa svojim učiteljicama R. Rako i Ž. Klaić uočavali su i fotografirali osnovne geometrijske pojmove po našem gradu Osijeku. Razvijali su na taj način percepciju prostora i osnovnih geometrijskih elemenata u njemu. U vizualnom programskom jeziku Scratch učenici 5. razreda s učiteljicom Lj. Grgić programirali su geometrijske likove (kvadrate i pravokutnike), a učenici 3. i 8. razreda snimili su video uradak pomoću kojeg smo ponovili osnovne geometrijske pojmove prostor, ravnina, točka pravac, polupravac, dužina itd . Tijekom videokonferencijskog sata učenici su crtali pomoću osnovnih geometrijskih pojmova svoju kuću budućnosti. Najbrže je svoju kuću budućnosti nacrtala učenica T. Večanin, 6.a iz OŠ Vijenac. Geometrijske pojmove svi sudionici videokonferencijskog sata prevodili su na mađarski jezik, engleski jezik i njemački jezik koristeći Google Translate, besplatni alat za strojno prevođenje teksta na mreži. Bilo gdje u svijetu, matematički pojmovi i formule imaju isto značenje, a na ovaj način univerzalni matematički jezik povezali smo s Europskim danom jezika. Zahvaljujemo se našim učiteljicama stranog jezika I. Sudar i A. Ćaćić na pomoći u prijevodima geometrijskih pojmova. Fotografije s videokonferencijskog sata koje je izradila učiteljica A. Higi možete vidjeti u Galeriji. Učenici naših škola zadovoljni su ovim oblikom međunarodne suradnje te u evaluaciji nastavnog sata predlažu i teme vezane uz ekologiju (klimatske promjene). Učenici iz prijateljske škole predložili su nastavak suradnje, a mi ga s veseljem iščekujemo u II. polugodištu ove školske godine. Zahvaljujemo se na suradnji svim učenicima, učiteljima i ravnateljici, a posebice kolegici Márici Dudás iz Hrvatskog vrtića, osnovne škole, gimnazije i učeničkog doma "Miroslava Krleže" iz Pečuha u Republici Mađarskoj.
Izvješće izradile učiteljice: Ž. Klaić, R. Rako, A. Higi, Lj. Grgić, I. Sudar, A. Ćaćić i T. Paris

Priloženi dokumenti:
Me_unarodna_suradnja,_videokonferencija.docx (19.32 KB)