Prevencija i alternativa
Autor: Zrinka Radanović, 5. 11. 2013.

30. listopada 2013. godine, održano je predavanje za učenike petog razreda u sklopu projekta „Zajedno više možemo“ i njegova potprograma „PREVENCIJA I ALTERNATIVA - PIA 1“ koje provode djelatnici Druge policijske postaje Osijek. „Prevencija i alternativa“ skraćeno „PIA“ je program koji ima za cilj upoznati učenike i informirati ih o štetnosti duhanskih proizvoda, alkohola i opojnih droga.

Predavanja je održao kontakt policajac Davor Ivančok na satu razrednika koristeći PowerPoint prezentacije na temu vandalizma i ovisnosti o alkoholu i drogama, s aspekta policijskog postupanja i zakonskih posljedica.

Svrha ovog predavanja je učenicima na konkretnom primjeru koji provode s kontakt policajcem zaključe kako je bitno riješiti problem dok je još u začetku. Ako se problem na vrijeme ne rješava postupno će se nagomilati sve više problema  i postat će teže rješivi ili nerješivi.

Po završetku radionice, s ciljem vrednovanja programa, učenici rješavaju edukativni kviz koji sadrži 27 pitanja s ponuđenim odgovorima.

Rješavanje edukativnog kviza kao i vrednovanje, potvrda je stečenih znanja iz dosada provedene edukacije. Kviz u ponuđenim odgovorima daje povratnu informaciju djeci što je u njihovoj dobi dobro, što nije dobro i što je zakonski zabranjeno.