« Ožujak 2024 »

Europski dan jezika 2014.
Autor: Zrinka Radanović, 3. 10. 2014.

Europska godina jezika 2001., koju su zajednički organizirali Vijeće Europe i Europska unija, uspjela je uključiti milijune ljudi diljem 45 zemalja sudionica. Njihove aktivnosti slavile su jezičnu raznolikost Europe i promicale učenje jezika.

Nakon uspjeha te godine, Vijeće Europe proglasilo je Europski dan jezika koji se slavi 26. rujna svake godine. Opći ciljevi Europskog dana jezika su:

Upozoriti javnost na važnost učenja jezika i raznolikost raspona naučenih jezika kako bi se povećala višejezičnost i međukulturalno razumijevanje;

Promicati bogatu jezičnu i kulturnu raznolikost Europe, koje treba njegovati i sačuvati;

Poticati cjeloživotno učenja jezika u školi i izvan nje, bilo u svrhe školovanja, za profesionalne potrebe, za potrebe mobilnosti ili užitka i razmjene.

26. rujan 2011. označio je 10. godišnjicu Europskog dana jezika (EDL) kojeg je obilježilo Vijeće Europe i proslavilo diljem svojih 47 država članica.

Kao i svake godine do sada, naši vrijedni učenici i njihove učiteljice osmislili su i proveli  razne zanimljive aktivnosti.

Na satu EJ su izrađivali badgeve u petom i sedmim razredima te online rješavali kvizove.

Kako bi obilježili Europski dan jezika 2014. na satu NJJ, učenice 8. razreda, Marija Filipović i Ermina Avdija, izradile su svojevrstan jelovnik.

Učenici 7. razreda (Corina Flatscher, Ines Horvat, Niko Lendić, Nora Pejaković, Ivan Paravac, Marieta Pribičević i Laura Kuz)  smisli i izveli su koregrafiju uz kratku njemačku rap pjesmu „Wir haben Freunde auf der ganzen Welt“

(izvor: http://www.volimjezike.hr/o-projektu/).

Učenici osmih i šestih razreda su, po izboru, crtali znamenitosti različitih država Europe te na jeziku koji se u toj državi govori napisali riječ dobrodošli, a četvrti razredi su učili napisati i izgovoriti riječ ljubav na različitim jezicima. Učenici različitih nacionalnih manjina su nam predstavili himnu države (albanska,mađarska,makedonska).

Izvor: Branka Plećaš, prof., Katarina Ivanković, prof., Ivana Sudar, prof.