Helena Dobrović, mlađa Najčitateljica Gradske i sveučilišne knjižnice Osijek za 2014.
Autor: Zrinka Radanović, 8. 4. 2015.

Svečanost proglašenja Najčitatelja Odjela za rad s djecom i mladima GISKO održala se 7. travnja 2015. u 12:00 sati u prostoru Kluba za mlade GISKO.

10-godišnjoj Heleni Dobrović, učenici 4.a razreda čak 157 pročitanih knjiga u 2014. godini donijelo je titulu Mlađeg najčitatelja.

Čitati je počela još prije škole, kaže Helena, a od 157 knjiga izdvojila je kao omiljene: “Ronioci iz magle”, “Kako braću pretvoriti u žabe” Thomasa Brezina te “Morski dnevnik Pauline P” Sanje Polak. Podrška marljivoj Heleni osim mame i brata bili su i njezini prijatelji i vršnjaci iz 4.a i 4.b razreda, razrednica Dubravka Čatoš, učiteljica Dubravka Azenić te knjižničarka Zrinka Radanović.

Prigodne nagrade – komplet knjiga, jednogodišnju člansku iskaznicu i diplomu ovogodišnjim najčitateljima Luki Kurbaliji, Heleni Dobrović i Luciji Giener uručili su zamjenik gradonačelnika Vladimir Ham, ravnatelj Dječjeg kazališta Branka Mihaljevića Ivica Lučić i ravnateljica GISKO-a Dubravka Pađen Farkaš.

Nakon proglašenja najčitatelja u prostoru Igraonice i igroteke Odjela za rad s djecom i mladima održan je susret s književnikom, glumcem i ravnateljem Dječjeg kazališta Branka Mihaljevića, Ivicom Lučićem, koji je - pročitao mnogo knjiga, jednu i napisao (nalazi se na policama GISKO-a), a jednu čak i - pojeo. Zapravo, pojeo je tek komadić, dok je bio beba, otkrio je školarcima, kojima je u druženju otkrio i zašto je važno čitati. Njemu je, rekao je, čitanje oduvijek pomagalo u poticanju bujne mašte...

Pogledajte foto-galeriju!

Odjel za rad s djecom i mladima Gradske i sveučilišne knjižnice Osijek obilježava Andersenov rođendan i Međunarodni dan dječje knjige proglašavanjem"Najčitatelja Odjela za rad s djecom i mladima"i susretom s književnikom za djecu.
Najčitatelj GISKO na Odjelu za rad s djecom i mladima Gradske i sveučilišne knjižnice provodi se kontinuirano 14 godina, s ciljem promicanja čitanja među djecom i mladima te razvijanja ljubavi prema knjizi kao izvoru znanja. Jedan od ciljeva ove akcije razvijanje je navike korištenja knjižnice i njenih sadržaja tijekom cijeloga života, potičući pri tome kod djece naviku i užitak u čitanju, kao i osiguravanje osnovnih uvjeta za cjeloživotno učenje. Kriteriji su za izbor najčitatelja dugogodišnje članstvo, redovitost vraćanja knjiga, učestalost korištenja usluga knjižnice.

Proglašavaju se mladi najčitatelji u tri kategorije :
- čitateljska nada
- mlađi najčitatelj