OŠ Vijenac u pilot projektu e-Škole
Autor: Zrinka Radanović, 5. 5. 2015.

Članak iz Glasa Slavonije, 5.svibnja 2015.

ČETIRI SLAVONSKE ŠKOLE MEĐU DVADESET ODABRANIH
Učenicima od jeseni internet dostupan u svakom kutku škole

Postat ćemo vrhunska škola koja će pružati najbolje uvjete za obrazovanje, kaže učenik Fran Mihajlović
Među prvih 20 škola koje su uključene u Nacionalni pilot-projekt e-škole: Uspostava sustava digitalno zrelih škola, četiri su škole iz Slavonije.
To su: OŠ “Vijenac” Osijek, OŠ Dragutina Tadijanovića Vukovar, OŠ Eugena Kumičića Slatina i Gimnazija Matija Mesić Slavonski Brod.
Zadovoljstvo ne krije Vesna Vrbošić, ravnateljica OŠ “Vijenac”, jedine osječke škole u ovom projektu CARNet-a.
- Mi smo u projekt e-škole odabrani u konkurenciji više od 700 osnovnih i srednjih škola u Hrvatskoj. Pripreme za projekt realizirat će se već idućih mjeseci kako bi sve bilo spremno za početak nove školske godine. Učenicima i nastavnicima to će omogućiti novi iskorak u suvremenije odvijanje nastavnog procesa - kaže ravnateljica Vrbošić.
Dodaje da je vrijednost projekta u edukaciji zaposlenika, opremi koja će biti postavljena u školu, pokrivenosti škole internetskom mrežom, e-dnevnicima, te ukupno boljim uvjetima rada. Ipak, najveća vrijednost je razvoj digitalnih kompetencija učenika te njihova spremnost za nastavak školovanja.
Učiteljicu engleskoga jezika Branku Plećaš raduje što će škola dobiti tablete, e-imenike i interaktivne ploče, jer će to obogatiti nastavu. O tome kaže: “Posebno se radujem što je naša škola ušla među prvima u pilot-projekt. Mislim da smo to zaslužili marljivim i kvalitetnim radom i postignutim rezultatima. Zanimljivo će biti i učenicima i učiteljima. Imat ćemo mnoge pogodnosti koje nudi e-škola, a internet u cijeloj školi samo je jedna od njih”.
Njezina kolegica Tanja Paris, učiteljica matematike i fizike, dodaje kako e-školu zamišlja kao odličnu priliku za sve nas u sve digitalnijem svijetu. Prednost vidi u većoj i bržoj dostupnosti interaktivnih digitalnih alata u nastavi, jednostavnijem radu s pedagoškom dokumentacijom, korištenju mobilnih uređaja u nastavi. Također očekuje ulaganje mnogo većeg napora u učenje svih učenika, učitelja i stručne službe.
Pedagoginja Mirna Brčić e-školu zamišlja kao izvrsnu priliku za razvoj kompetencija, povezivanje škola putem međunarodne suradnje i općenito inovativnost u nastavi. Ističe da će učenici, ulaskom škole u ovaj projekt, imati mnogo zanimljivih sadržaja nadohvat ruke.
S njom se slaže Fran Mihajlović, učenik 8. razreda, predsjednik Vijeća učenika: “Sljedeće godine postat ćemo škola opremljena tabletima, internetom u svakoj učionici i novim računalima. Nove tehnologije, s kojima će se učenici prvi put susresti, bolje će im predstaviti nastavne sadržaje i više ih uključiti u nastavne aktivnosti. Tako ćemo postati vrhunska škola koja će pružati najbolje uvjete za obrazovanje učenika”. I Marko Galović, učenik 6. razreda, predstavnik škole u Dječjem gradskom vijeću Osijeka, raduje se školi u dolazećoj godini: “Učenicima će biti zabavnije učiti. Dobit ćemo tablete i nastava će biti lakša. Ići ćemo samo ujutro u školu”.
Vesna LATINOVIĆ

U PILOT-PROJEKTU 10 % ŠKOLA
Pilot-projekt e-škole prva je faza u projektnom planiranju cjelokupnog projekta e-škole. Pilot-projekt poslužit će za testiranje organizacijskih, tehnoloških i obrazovnih pretpostavki uvođenja IKT-a u obrazovne procese, stoga će škole uključene u pilot-projekt biti u prilici prilagoditi načine učenja i poučavanja novom informatiziranom okolišu s ciljem uporabe suvremenih metoda i alata u nastavi, kao i lakše praćenje napredovanja učenika. Pilot-projekt provodit će se na približno deset posto osnovnih i srednjih škola u Hrvatskoj od 2015. do 2017. godine.
Što je e-škola?
U CARNet-u objašnjavaju da su e-škole digitalno zrele škole, spojene na ultrabrzi Internet, opremljene informacijsko-komunikacijskim tehnologijama (IKT), s informatiziranim procesima poslovanja te učenja i poučavanja. U e-školi digitalno kompetentni nastavnici i učenici u svom svakodnevnom radu koriste računalnu i mobilnu opremu te obrazovne aplikacije i digitalne nastavne materijale.
LIDIJA MILETIĆ
ravnateljica OŠ Dragutina Tadijanovića Vukovar
Napravili smo ambiciozan program
U OŠ Dragutina Tadijanovića u Vukovaru ugodno su iznenađeni što su upravo oni odabrani u pilot-projekt. Ravnateljica Lidija Miletić o tome kaže: “Već pet godina surađuju s CARNet-om, na projekt satu povijesti iz Vukovara, koristeći njihov sustav videokonferencijskih dvorana da bismo povezali 20 škola u Hrvatskoj. Prepoznali su nas kao kvalitetnu školu i zato su nas uvrstili u pilot-projekt. Mi smo napravili ambiciozan program za projekt e-škole, a uz unapređenje redovite nastave suvremenim tehnologijama, tu smo uvrstili darovite i učenike s teškoćama. Također, planiramo pomoći drugim školama kada za koju godinu i one uđu u taj projekt”, kaže ravnateljica Miletić.

Izvor: http://www.glas-slavonije.hr/268410/1/Ucenicima-od-jeseni-internet-dostupan-u-svakom-kutku-skole