Upoznaj grad – doživi park
Autor: Kristina Rajlić, Hrvoje Pavić, 14. 10. 2019.

U međunarodnoj suradnji Osnovne škole Vijenac iz Osijeka s Hrvatskim školskim centrom Miroslava Krleže iz Pečuha OŠ Vijenac iz Osijeka i HŠC Miroslava Krleže iz Pečuha već uspješno surađuju 43 školske godine. Učenici i nastavnici obje škole svake godine imaju minimalno dva zajednička projekta: zajednički boravak učenika trećih razreda u školi u prirodi u Orahovici te zajedničko ljetovanje učenika viših razreda na Balatonu. Boraveći na Balatonu, već drugu godinu, učitelji iz Pečuha: Akos Kolar, Marica G. Dudas, Gabor Surany i Lidia Sztanics te učitelji iz Osijeka: Kristina Rajlić i Hrvoje Pavić zaključili su da suradnju među školama treba intenzivirati i tijekom trajanja školske godine. Uz potporu uprave obiju škola krenulo se u planiranje i prvu fazu realizacije pilot projekta „Upoznaj grad – doživi park“. Cilj ovog projekta je da učenici prijateljskih škola što bolje upoznaju prijateljske gradove Osijek i Pečuh. Gradove Osijek i Pečuh određuje bogato kulturno povijesno naslijeđe, ali i bogata parkovna baština. Upravo zbog toga smo učenicima željeli prikazati sličnosti i različitosti ovih gradova. Učenici osmih razreda u Pečuh su išli, 10. listopada, u pratnji nastavnika Kristine Rajlić i Hrvoja Pavića. Putovali su vlakom, a nekima je ovo bilo i prvo putovanje vlakom. Na kolodvoru u Pečuhu s pjesmom su nas dočekali učenici i nastavnici HŠC Miroslava Krleže te smo se zajednički uputili u obilazak grada. Učenici su imali prilike upoznati središte Pečuha rješavajući pripremljeni kviz. Osim središta grada upoznali su i grobnicu ispod pečuške džamije. Niti kiša nije mogla poremetiti planove tako da je održana i utakmica između gostiju iz Osijeka i domaćina iz Pečuha, bez obzira na rezultat dogovor je bio da se navečer navija za Hrvatsku. U pratnji domaćina učenici su razgledali i znamenitu Zsolnay četvrt gdje su sudjelovali u raznim aktivnostima u Kući čudesa. Prvi dio pilot projekta „Upoznaj grad – doživi park“ je uspješno realiziran, učenici i nastavnici s nestrpljenjem čekaju proljeće i dolazak gostiju iz Pečuha u Osijek.