Najbolji dar
Autor: Zrinka Radanović, 3. 12. 2019.

Ljubica Nedić, majka naših učenika: Marte, Marije i Emanuela, objavila je slikovnicu Nabolji dar koja šalje duboku poruku o obiteljskim vrijednostima. Slikovnicu možete nabaviti na Fakultetu za odgojne i obrazovne znanosti. Pogledajte izvedbu Mire Perić, prvakinje drame HNK Osijek u emisiji Pričoglumionica: https://youtu.be/iZ7KmwYi-Qs

recenzija:

Slikovnica „Najbolji dar“ prati odrastanje dječaka Darka i ispričana je naracijom Pripovjedača i samog Darka. Priča započinje još prije dječakovog rođenja, koje iskreno komentira sam nerođeni dječak, osvrćući se s čuđenjem na svoj život i sve predviđene i nepredviđene događaje koji u njemu slijede. Iako je slikovnica namijenjena prije svega djeci, ona se obraća svima nama i kritički se postavlja prema čovjeku – čitatelju. Propitivanje dualiteta istine i laži uvijek je aktualna i svježa tema, kao i svih vrijednosti koje su nam smjerokaz u življenju. Posebnu fasetu ovoga izdanja čine dječje ilustracije, nastale prema pojedinom segmentu priče, kao njena likovna interpretacija. Ilustracije su raznolike i prema dobi svakog pojedinog autora i autorice, kao i prema tehnici i općoj vještini i poznavanju likovnosti. U toj raznolikosti ilustracija iščitavamo i važnu informaciju – sve su te teme itekako bliske djeci svake dobi, a njihove interpretacije izravno pokazuju što djeca o svemu misle i kakav stav imaju. Tekst slikovnice napisala je Ljubica Nedić, grafičko oblikovanje potpisuje Goran Kujundžić, a čitava je radnja popraćena raznovrsnim ilustracijama, na kojima zastajemo na tren jer vidimo kako su različite već na prvi pogled. Upravo te ilustracije čine tu slikovnicu posebnom jer se ne radi o djelu likovne struke niti o radovima nekog poznatog ilustratora. S ciljem da se pokaže kako svako dijete može biti ilustrator priče, u slikovnici se nalaze radovi djece iz Dječjeg vrtića „Sunčica“ u Osijeku, učenika Osnovne škole Darda te studenata Ranoga i predškolskoga odgoja i obrazovanja Fakulteta za odgojne i obrazovne znanosti, što ovo izdanje čini originalnim, maštovitim i iskrenim djelom – malenim priručnikom i podsjetnikom na sve darove koje svi nosimo u sebi.

Doc. dr. art. Marko Šošić