e-Dnevnik za učenike i roditelje od sada i kao mobilna aplikacija

« Lipanj 2022 »

Edukacijski centar Hrvatskih šuma-Naturavita
Autor: Tanja Paris, Danira Brkić, 25. 5. 2022.

Učenici 5.a i 5. b razrednog odjela posjetili su u petak, 20. svibnja 2022. godine, Edukacijski centar Hrvatskih šuma. „Naturavita“ je strateški projekt kojemu je cilj razminiranje, obnova i zaštita šuma, šumskog zemljišta i vodnih resursa u projektnom području koje je zbog ratnih djelovanja i dalje onečišćeno ili se sumnja na minsko-eksplozivna sredstva te na neeksplodirana ubojita sredstva zbog čega nije moguće adekvatno upravljati šumama.

Posjetili smo rekonstruiranu šumsku kuću Podravlje i uspostavljen Edukacijsko-posjetiteljski centar „Podravlje“ te poslušali edukativno predavanje o području onečišćenom minama i minsko-eksplozivnim sredstvima zaostalim iz Domovinskog rata koja sprječavaju pristup i pripremu te provedbu sustavnog i dugoročno održivog upravljanja ovim prostorom. Poučno-rekreativnom stazom „Perunika“ prošli smo uz gospodina Dalibora Tonca koji nam je svojim stručnim znanjem biljaka i životinja ovog dijela Parka prirode Kopački rit pokazao pravu ljepotu učionice u prirodi. Učenici su ostavili i svoj trag u šumi zasadivši hrast za svaki razredni odjel.

Projekt se u cijelosti provodi na području Osječko-baranjske županije te obuhvaća šume i šumska zemljišta u Natura 2000 i u zaštićenim područjima.