Zrinka Radanović, magistra knjižničarstva
i magistra edukacije hrvatskoga jezika i književnosti
stručna suradnica savjetnica
e-mail:
zrinka.begovac@skole.hr
zrinka.radanovic@gmail.com
Radno vrijeme knjižnice za učenike:
ponedjeljak, utorak, srijeda, četvrtak i petak od 10 do 14 sati
Telefon: 031/215-703
Pretražite katalog školske knjižnice i pronađite knjigu!
Tema festivala:
Sigurni & pametni u digitalnom svijetu!
Osnovnoškolci iz filmskih družina i klubova diljem Hrvatske u prošloj godini snimili su filmove koji progovaraju o temama koje su im važne, bliske i poznate. Našim učenicima su se najviše svidjeli filmovi:
Do kućnog praga
Hrvatska, 2024., 8'19''
dokumentarni
Knjižnice se uglavnom nalaze u gradskim sredinama, a školske u matičnim školama. Ali u Gradskoj knjižnici “Franjo Marković” u Križevcima već 15 godina nastoje knjigu približiti i čitateljima iz seoskih sredina i malih područnih škola. Prvi su u Hrvatskoj bibliobusnu službu organizirali u kombiju, a knjižničar Igor Kuzmić dobiva mnoštvo pohvala od korisnika. Simpatičnom knjižničaru nije teško čitateljima dovesti knjigu doslovno na kućni prag.
Autori: Fran Tukša, Iva Trušček, Karla Hlebić
Voditeljica: Stojanka Lesički
Produkcija: OŠ Sv. Petar Orehovec
Šljokice
Hrvatska, 2024., 9'57''
dokumentarni
Film „Šljokice“ govori o osmogodišnjoj djevojčici Jani Kapustić koja se bavi ritmičkom gimnastikom. Svakodnevno treniranje pet dana u tjednu i mnogobrojni nastupi tijekom vikenda dio su njezinog odrastanja. Osim školskih obaveza Janin dan ispunjen je brojnim obvezama, ali ritmička gimnastika čini je veselom, poletnom i zadovoljnom. Jana u filmu predstavlja svoju mnogobrojnu obitelj u kojoj žive četiri generacije koje si međusobno pomažu i čine jednu veselu obiteljsku družinu.
Autori: Klara Kolmanić,Denis Markulin, Amela Oršuš, Paula Kontrec
Voditeljica: Nataša Kralj
Produkcija: OŠ Ivanovec
Invazija farme
Hrvatska, 2023., 2'18''
animirani
Za pun trbuh trebaju dobri saveznici i dobar plan, ali pitanje dal će prijateljima uspjet plan napada na farmu.
Autor: Lukas Golubić
Voditelj:
Produkcija: Škola crtanog filma Dubrava, Zagreb
I ove školske godine uključili smo se u Link Quest!
Više pročitajte na:https://sites.google.com/view/lq-drz
Ruksak pun kulture-Carstvo minerala
Hrvatski prirodoslovni muzej ove je godine posjetio OŠ Vijenac u sklopu projekta "Ruksak (pun) kulture s radionicom "Carstvo minerala".
Ruksak (pun) kulture je nacionalni dopunski program potpore kurikulumu u vrtićima, osnovnim i srednjim školama, namijenjen djeci i mladima u Republici Hrvatskoj. Odabrani programi omogućuju dostupnost i približavanje umjetnosti i kulture djeci i mladima, razvijanje njihovog kreativnog obrazovanja, senzibiliziraju djecu i mlade za područje umjetnosti i kulture te omogućuju djeci i mladima pristup svim vrstama umjetnosti i kulture.
Učenici trećih razreda OŠ Vijenac imali su priliku upoznati Hrvatski prirodoslovni muzej i čudesno carstvo minerala. Gošće predavačice, muzejske kustosice pedagoginje i geologinje gđa. Petra Šparica i gđa. Renata Brezinšćak su kroz niz edukativnih radioničkih aktivnosti prilagođenjih dobi sudionika (puzzle, memory, križaljka) predstavile dio zbirke minerala, naučile učenike o nastanku, važnosti i svojstvima minerala koji nas okružuju, a sve to kroz istraživački, zabavan i zanimljiv način.
Učenici 6.b razreda OŠ Vijenac, Osijek obilježili su Dane medijske pismenosti 24.4.2024.
Kroz radionicu projekta #SVOJA- Filtrirana ljepota i Pritisak i očekivanja učenice su promišljale o koncept korištenja filtera ili digitalnih alata za poboljšanje ili mijenjanje izgleda osobe na fotografiji ili u videozapisu. Započeli smo s tiskanim medijem, knjigom Jennifer Moore-Mallions Savršena profilna slika obične djevojčice. Nakon razgovora o “običnoj” i “savršenoj” slici sebe pogledali smo nagrađivani CG kratki film o izgledu "Roberto" Carmen Córdoba González. To je uzbudljiva i topla priča s neočekivanim završetkom koja nas je dirnula u srce. Učenici su kroz prilagođene i vođene sadržaje osvijestili da postoje i pozitivni trendovi koji uključuju kampanje koje promoviraju tijela u svim oblicima i veličinama i slave raznolikost- npr. Barbie. BeReal aplikacija...
Kako su digitalni mediji i društvene mreže postali nezaobilazan način komunikacije, sve se više govori i o novom području slike o sebi. Radi se o ” virtualnom ja“. Nerijetko se događa da na društvenim mrežama stvaramo sebe onakvima kakvi želimo biti. Imamo mogućnost uređivati fotografije, odabrati najbolji kut snimanja, prikazati ugodne trenutke u kojima smo si dobri, lijepi, pametni i sl. te se pred drugima prezentirati savršenijima nego što jesmo u stvarnom životu. Možemo reći kako je moderna tehnologija omogućila da napravimo digitalni otisak ” savršenog ja“. Kako je posao odrastanja da izgradimo sebe, društvene mreže savršena su mjesta da u tom oblikovanju pretjeramo. Primjerice, zbog pretjeranog cenzuriranja i uljepšavanja u virtualnom svijetu možemo se osjećati lažno, postati usmjereni na popularnost, biti preopterećeni fizičkim izgledom, dijetama, odjećom, šminkanjem i sl. Sve to dovodi do pretjeranog naglaska na površno te se zapravo prerano prestanemo razvijati i raditi na sebi.
Voditeljice radionice: školska knjižničarka Zrinka Radanović i pedagoginja Mirna Brčić.
Neka fotografije odražavaju viđenje tvoje omiljene knjižnice. Posjeti svoju najdražu knjižnicu i pokaži nam zašto je ona tako posebna!📚
Zašto ti je omiljena? Dolaziš li u knjižnicu samo radi knjiga ili je za tebe ona mjesto druženja i susreta s prijateljima? Voliš li njezin vanjski ili unutarnji izgled, možda ti je neki kutak najdraži? Ili ti je možda važna atmosfera knjižnice koju čine njeni djelatnici?
Kako i koju fotografiju poslati pitaj knjižničarku!
Projekt SVOJA. Ova inicijativa namijenjena je djevojčicama i djevojkama u dobi od 10 do 16 godina a misija joj je pružiti vam alate i znanje potrebno za navigaciju u suvremenom digitalnom svijetu.
Kroz različite edukativne materijale, uključujući postere, interaktivne aktivnosti i grupne rasprave, želimo potaknuti kritičko razmišljanje, dijalog i izražavanje vlastitog mišljenja.
Obrazovni materijali projekta "SVOJA" nude zabavne i edukativne aktivnosti, igre i inspirativne slogane koji potiču razvoj cjelokupne pozitivne slike o sebi kroz svjesnu upotrebu digitalnih tehnologija.
FOKUSIRAMO SE NA ČETIRI KLJUČNE TEMATSKE JEDINICE:
Filtrirana ljepota
Pritisak i očekivanja
U mreži - Kako influenceri utječu na nas
Pa što ako nije online?
Naš krajnji cilj je osnažiti djevojčice i djevojke kako bi prepoznale i cijenile vlastitu vrijednost i razvijale autentičan i zdrav odnos prema sebi i okolini. Želimo pomoći u shvaćanju da prava ljepota nije definirana tuđim mjerilima i da osobna sreća nije uvjetovana društvenom percepcijom ili brojem objava na društvenim mrežama.
Pozivamo vas na uzbudljivo putovanje otkrivanja djevojačke snage i potencijala. Naša je želja da kroz ovaj program djevojke i djevojčice postanu svjesne svoje snage i toga kako je mogu iskoristiti za ostvarivanje pozitivnog utjecaja na vlastiti život, ali i na zajednicu u kojoj žive.
Neka projekt "SVOJA" bude vaša platforma za otkrivanje novih ideja, sklapanje prijateljstava i stjecanje samopouzdanja.
Voditelj projekta: Knjižnica i čitaonica Grada Preloga (knjiznica.prelog@gmail.com)
Partner: Goethe-Institut Kroatien (bib-zagreb@goethe.de)
Ruksak pun kulture-Ples u virtualnoj stvarnosti
CUC 2023. Era digitalne zrelosti
CARNET-ova konferencija CUC 2023 posvećena je obilježavanju završetka projekta˝e-Škole: Razvoj sustava digitalno zrelih škola čija je provedba započela pilot-projektom 2015. godine, a nastavila se u drugoj fazi od 2018. do 2023. godine. Projekt je svojim cjelovitim pristupom primjeni moderne tehnologije, digitalnih sadržaja i podrške omogućio jednake prilike za obrazovanje svih učenika.
Završetak projekta ˝e-Škole: Razvoj sustava digitalno zrelih škola˝ označava završetak značajnog vremenskog razdoblja koji je omogućio školama sustavno razvijanje digitalne zrelosti. Ovo je razvojni trenutak u kojem škole s novo razvijenom zrelošću spremno kreću u nove izazove. Osim što je riječ zrelost u središtu projekta e-Škole zbog koncepta digitalne zrelosti, njome se naglašava osposobljenost, osnaženost i opredijeljenost za daljnja djelovanja škola u području primjene digitalnih tehnologija.
Cilj je ove konferencije potaknuti sve dionike odgojno-obrazovnog procesa iz osnovnih i srednjih škola da i nakon završetka projekta nastave s cjeloživotnim učenjem, osnažuju svoje kompetencije, primjenjuju inovativne prakse u svom radu, učine nastavu pristupačnom i uključivom za sve učenike, uvode inovacije i aktivno koriste tehnologije budućnosti i nastave sanjati i ostvarivati svoje snove.
Na konferenciji „CUC 2023: Era digitalne zrelosti“ pod temom Digitalna osnaženost opravdavamo digitalnu zrelost škole, kontinuirani profesionalni razvoj i unaprjeđenje digitalnih kompetencija odgojno-obrazovnih djelatnika i učenika, dijeljenje znanja te digitalnu transformaciju nastavnih procesa.
pdf Digitalna r(evolucija) Zrinka Radanović i Vesna Vrbošić
https://meduza.carnet.hr/index.php/media/watch/33971
Osmislite svoj strip u aplikaciji
Početak Mjeseca hrvatske knjige uz bajke
U četvrtak, 27.10. 2022. našu je školu posjetila Margareta Peršić, spisateljica, ilustratorica, lutkarica i pripovjedačica bajki iz Zagreba. Svojom sposobnošću umjetničkog pripovijedanja priča i bajki glasom, govorom i pokretom uvela je učenike razredne nastave u svijet bajki i priča. Učenici i učitelji su aktivno sudjelovali u pripovijedanju bajke Leteća lađa, a otkriveni su i neki glumački talenti. Veseo susret s pripovjedačicom nas je podsjetio da postoji svijet mašte koji polako zaboravljamo,a ne bismo smjeli. Na najljepši mogući način započeli smo obilježavanje Mjeseca hrvatske knjige 2022. Zahvaljujemo se na susretu koji je organizirala izdavačka kuća Školska knjiga i naš Pavo Batorek.
Riješi kviz!
Mozaikova slušaonica
U godini koja je proglašena Godinom čitanja, Mozaik knjiga kreće s projektom besplatnih audio slikovnica namijenjenih ponajprije najmlađim korisnicima pod nazivom Mozaikova slušaonica. Projekt na suvremen i jednostavan, uhu i oku ugodan i prirodan način djeci pomaže da usvoje znanja i vještine potrebne za život. Kao izdavač prepoznali smo da digitalno čitanje, uz listanje slikovnice, dodatno potiče usvajanje navike čitanja kod djece.
https://mozaik-knjiga.hr/audio-knjige/
Listopad je Međunarodni mjesec školskih knjižnica (ISLM) , godišnja proslava školskih knjižnica diljem svijeta. Tema ISLM-a za 2022. je “ ČITANJE ZA GLOBALNI MIR I SKLAD.” Temelji se na temi IASL konferencije 2022. „ Školsko knjižničarstvo i razvoj globalnog informacijskog krajolika “. Znamo da postoje mnoge zemlje u svijetu koje se suočavaju s teškim situacijama. Jedna stvar oko koje se svi možemo složiti je potreba za mirom i skladom diljem svijeta. Naša će tema potaknuti sve koji ove godine sudjeluju u ISLM-u da razmisle o tome kako nam čitanje može pomoći da razumijemo i podržavamo jedni druge. Istinsko doživljavanje putovanja drugih kroz pripovijedanje vodi nas na vlastito putovanje prema većem razumijevanju i suosjećanju.
Projekt digitalnih knjižnih oznaka: 2022. - Povezat ćemo se s drugom školom diljem svijeta i razmijeniti knjižne oznake koje su izradili naši učenici. Razmjene oznaka su virtualne .
DETEKTOR LAŽI
Od 2. do 6. svibnja 2022.
OŠ Vijenac, Vijenac Ivana Meštrovića 36, 31000 Osijek
Učenici razredne nastave će razviti vještinu kako uočiti i odoljeti rastućoj količini manipulativnih medijskih poruka na TikToku, Instagramu i Snapchatu. Dok konzumiraju sve više medija, potrebna im je informatička pismenost kako bi to učinili mudro.
Književni susret- Međunarodni dan dječje knjige
Klik na link
Književnica Antoaneta Klobučar je redovita profesorica matematike na Ekonomskom Fakultetu u Osijeku i Odjelu za matematiku Sveučilišta u Osijeku koja je rođena u Vinkovcima, a živi i radi u Osijeku. Priče je počela pisati sa 4 godine. Prva ilustratorica i kritičarka joj je kćer. Autorica je 10 knjiga za djecu. Sudjelovala je u mnogobrojnim književnim susretima, doduše uživo, a ovo joj je prvo online. Novo iskustvo. Učenici OŠ Vijenac su njezino iskustvo osjetili; uživali u spontanosti, razgovorljivosti i pozitivnim stavovima.
Učenici su se za ovaj susret marljivo pripremali te su bili puni zanimljivih pitanja. Ova suradnička aktivnost i mrežni susret s učenicima bilo je nešto novo za sve nas iako je zbog epidemioloških mjera ovo već uvrijeđen način komunikacije. Učenici su se vrlo lijepo pripremili, pročitali sve knjige koje imamo u knjižnici zahvaljujući velikodušnoj donaciji književnice tijekom godina suradnje i prijateljstva: Priče ispod kreveta, Trio zvan grozota, Kraljevstvo povrtno, Bijela vrana, Smješkić Rumenko, Strašljiva sova, Čarobni zeleni kišobran, Žarislav od kopriva, Anđeo slomljena krila, Martinova šuma. Kroz odgovore na pitanja književnica Antoaneta Klobučar nam je približila svoj život, književni rad, način na koji piše, kada i koliko često. Jer to nije posao. Nije hobi. Pisanje za djecu je stil života. Ali i najveća nagrada i čarolija koju poznaju samo oni koji pišu.
Čita se. Negdje između nove plejke i youtube-a nalazi se trenutak za priču. Jer priča, bila ona u kamenu, napisana, naslikana, fotografirana, postavljena na YouTube ili programirana u igrici, ono je što privlači i doziva.
Na samom kraju književnog razgovora pogledajte igrokaz Martinova šuma koji su odglumili učenici 5. razreda OŠ Vijenac, a tekst je prilagodila učiteljica Hrvatskoga jezika Danira Brkić prema istoimenoj knjizi.
Ponosni smo što smo sudjelovali u hvalevrijednom projektu Godina čitanja 2021., razmjenjujemo iskustva i promičemo ljubav prema čitanju i tiskanoj knjizi i dalje.
Na poveznici možete vidjeti književni susret.
Književni mrežni susret održao se 9. veljače 2022. godine s književnicom Antoanetom Klobučar povodom njezine nove knjige Martinova šuma koja je objavljena u Godini čitanja 2021.
Susretu su nazočili školska knjižničarka Ankica Karakaš Radošević i učenici 2. razreda OŠ Đakovački Selci te školska knjižničarka Zrinka Radanović i učenici 5.a razreda s razrednicom Danirom Brkić iz OŠ Vijenac iz Osijeka. Nakon uvodnog predstavljanja književnice Antoanete Klobučar učenici drugog i petog razreda postavljali su pitanja. Književnica je strpljivo, jednostavno i toplo odgovarala na brojna pitanja. Na samom kraju pogledali smo video igrokaz Martinova šuma koji su odglumili učenici 5. razreda OŠ Vijenac.
Ova suradnička aktivnost i mrežni susret s učenicama iz prijateljske škole bilo je nešto novo za sve nas. Učenici su se vrlo lijepo pripremili, pročitali sve knjige koje imamo u knjižnici zahvaljujući velikodušnoj donaciji autorice tijekom godina: Priče ispod kreveta, Trio zvan grozota, Kraljevstvo povrtno, Bijela vrana, Smješkić Rumenko, Strašljiva sova, Čarobni zeleni kišobran, Žarislav od kopriva, Anđeo slomljena krila te Martinova šuma. Ponosni smo što sudjelujemo u hvalevrijednom projektu Godina čitanja 2021., razmjenjujemo iskustva s učenicima i promičemo ljubav prema čitanju i tiskanoj knjizi.
2021./2022. školske godine provodimo međunarodni projekt Naša mala knjižnica. Upoznat ćemo znanstvenike poput Arhimeda, Galileja, Newtona, Fleminga, Vrančića... uz Jetija ćemo popiti najbolji kakao na svijetu i dokazati svima da on postoji; upoznat ćemo i živahnu HB olovku, s ekipom H2O čeka nas vodena misija, pune ruke posla imat ćemo sa zlim profesorom Vulpesom, otići ćemo na veliko božićno putovanje s obitelji medvjeda, a na ljeto imati avanturu s Ronijem i njegovim psom Batonom i još puno puno toga,ali nećemo vam sve odati...
u prosincu smo krenuli na veeeliko božićno putovanje s obitelji medvjeda, posjetili rodbinu u najudaljenijim krajevim svijeta, upoznali Litvu i autora Kestutisa Kasparavičiusa, izradili straničnike u obliku raznih vrsta medvjeda te se počastili slanim i slatkim keksima i toplim čajem.
Organiziran je Spoj na slijepo s knjigom. Knjige raznih žanrova umotane su u papir i učenici su mogli posuditi bilo koju od tih knjiga neznavši njeno ime, autora ili o čemu je. Uz knjigu su dobili mali anketni upitnik koji su vratili zajedno s pročitanom knjigom. Moto posudbe bio je Ne sudi knjigu po koricama.
Vrednovanje
https://biteable.com/watch/2389253
Noć knjige u školskoj knjižnici
Noć knjige održava se povodom Svjetskog dana knjige i autorskih prava (23.4) te Dana hrvatske knjige (22.4.).
I ove godine sudjelujte u online manifestaciji školske knjižnice:
Hvala!
Međunarodni dan dječje knjige (ICBD – International Children's Book Day) obilježava se svake godine da bi se istaknula važnost dječje knjige te potaknula i razvila ljubav prema čitanju. Kao datum obilježavanja izabran je rođendan Hansa Christiana Andersena - 2. travnja.
Svake godine jedna od nacionalnih sekcija IBBY-ja (International Board on Books for Young People) ima priliku biti pokrovitelj Međunarodnog dana dječje knjige.
Ovogodišnju Poruku djeci svijeta napisala je američka sekcija, član IBBY-a od 1960. godine s porukom djeci svijeta „Glazba riječi“, koju je napisala poznata američka spisateljica za djecu Margarita Engle, a dizajnirao Roger Mello, brazilski autor, dobitnik nagrade IBBY-a za 2014. godinu. Kampanja “Čitaj mi!” objavljuje prijevod Poruke:
GLAZBA RIJEČI
Dok čitamo, umovima nam rastu krila.
Dok pišemo, prsti nam pjevaju.
Riječi su udarci bubnja i melodija flaute na stranici,
ptice koje pjevaju, slonovi koji trube,
rijeke koje teku, vodopadi koji se kotrljaju,
leptiri koji se vrte
visoko na nebu!
Riječi nas pozivaju na ples – ritmom, rimom, otkucajima srca,
udarcima kopita i klepetom krila, pričama starim i novim,
pričama izmišljenim i istinitim.
Bilo da si udobno smješten kod kuće
ili juriš preko granica prema novoj zemlji,
nepoznatom jeziku, priče i pjesme
pripadaju tebi.
Kada dijelimo riječi, naši glasovi
postaju glazba budućnosti,
mira, sreće i prijateljstva,
melodija
nade.
Autorica poruke: Margarita Engle
Ilustrator: Roger Mello
Prijevod i prilagodba: Davorka Semenić Premec, Margareta Matijević Kunst, dr. sc. Marija Ott Franolić
Lektura: Vedrana Kovač Vrana
Čitajmo da ne ostanemo bez riječi.
Dan hrvatske glagoljice i glagoljaštva, 22. veljače
https://hrvatski.hr/volim-glagoljicu/
https://stin.hr/obrazovne-igre/
Europeana in your classroom tečaj
European Schoolnet Academy mreža je od preko 30 europskih ministarstava obrazovanja sa sjedištem u Bruxellesu.
Scenarij učenja uključuje Europeana resurse završnog modula online tečaja “Europeana u vašoj učionici”.
Scenarij učenja ocijenjen od strane sudionika tečaja.
https://docs.google.com/document/d/1b2OR4cNSGiqIuSSgcGIM7kl-prgYz0Ob/edit?usp=sharing&ouid=108892387130359227340&rtpof=true&sd=true
Dan sigurnijeg interneta u Godini čitanja.
Mnoštvo lektirnih djela već je moguće pronaći u obliku digitalnih knjiga i slikovnica. Dobrobiti korištenja medija odnose se na dodatno produbljivanje razumijevanja kako određeno djelo izgleda u knjizi, a kako u drugim medijima. Unatoč tome, medije je potrebno koristiti s oprezom. Lektire postaju pristupačnije učenicima jer se smještaju u elektronski oblik. Kako bi svi učenici u imali pristup lektirnim djelima, koristimo internetski portal e-Lektire. Učenicima je digitalizacijom lektirnih djela olakšan pristup tim djelima, ali i samoj knjižnici jer nažalost nemamo dovoljni broj ponekih lektirnih djela.
Učenici su upoznati s autorskim pravima i obvezama, gdje mogu pronaći djela za cjelovito čitanje, u aplikaciji su pisali svoje priče i zaštitili ih licencom Creative Commons (CC). Na primjerima lektirnih tekstova uspoređivali prave i lažne tekstove (one koje je netko natipkao pa objavio online). Naučili su razlikovati, pronaći i vrednovati online književna djela.
Dan sigurnijeg interneta u ovo online vrijeme dobio je na važnosti, a knjiižnica je informacijsko i komunikacijsko srce škole koje tebamo prilagoditi potrebama svojih korisnika.
Dan sigurnijeg interneta 2021.
Kao i svake godine do sada, u našoj školi pozivamo učenike i učitelje da se uključe u Dan sigurnog interneta. Ove godine uz slogan „Zajedno za bolji Internet“ u utorak, 9. veljače 2021. na temu Potraga za boljim i sigurnijim internetom učenici četvrtog razreda rješavali su zahtjevne, ali zanimljive interaktivne zadake.
https://sway.office.com/nRrX9Cg6FrQ8yTCr
Zeko, Zriko i Janje
Učenici razredne nastave 2. i 5. veljače posjetili su Dječje kazalište Branka Mihaljevića u Osijeku i pogledali predstavu Zeko, Zriko i Janje. Ova kultna predstava o plahom Janjetu, uplašenom Zeki i besposlenom Zriki već godinama živi u srcima mnogih generacija Osječana.
Pohlepni Vuk ukrao je iz stada Janje, dovukao ga u šumu i svezao za stablo. Neće ga još pojesti jer je premršavo. Vuk legne i zaspi, a iz grmlja izlazi Zeko. On priznaje Janjetu da nema ni trunke hrabrosti, ali će sve poduzeti da spasi Janje. Odvezuje uže kojim je Janje zarobljeno i oboje u strahu bježe. Pridružuje im se besposleni Zriko te oni zajednički traže neko sklonište. Na nesreću, potraže ga upravo u kući Lije, Vukove saveznice.
Ona ih prima vrlo ljubazno, prepušta im kuću te odlazi sa svojom djecom na drugo mjesto, svojoj rođakinji. To je, međutim prijevara, jer ona izvješćuje Vuka-koga ima u svojoj kući. Na sreću, troje je prijatelja našlo saveznika u lugaru Luki, koji se obračunava s Vukom, predajući ga svojim kudrovima.
Troje prijatelja odlučuje ostati kod lugara Luke, jer se više ne žele rastajati…
Izvor:https://www.djecje-kazaliste.hr/
Projekt NAŠA MALA KNJIŽNICA usmjeren je na stalno povećanje i razvoj publike među djecom, kako bismo u budućnosti dobili publiku koja će biti spremna kritički čitati književna djela.
Prednosti projekta:
međunarodni projekt
kvalitetni zadaci vezani uz knjige
poticanje kritičkog čitanja od najranije dobi
pristup vrhunskim književnim djelima hrvatskih i stranih autora koja prate ilustracije izrađene prema umjetničkim standardima
suradnja učitelja, knjižničara, roditelja i učenika
uključivanje roditelja u školsku zajednicu
Što čitamo:
KNJIGE ZA ŠKOLSKI UZRAST:
Kestutis Kasparavičius: Drhturavi vitez
Susanna Mattiangeli: Tko je Antonio?
Aino Havukainen, Sami Toivonen: Tiko i Piko
Ida Mlakar Črnič: U blizini živi djevojčica
Tamara Bakran: Rosica i fazan
Nada Horvat: Slučajevi Detektiva Macana
https://www.mhk.hr/kviz/
HRlektire.com - besplatno preuzimanje/download lektira
Brojni su stručni suradnici školski knjižničari vrijedno izradili mrežne stranice virtualnih knjižnica, digitalne repozitorije izvora i baze poveznica. Hrvatska mreža školskih knjižničara želi olakšati pristup svim zainteresiranim korisnicima ovih izvora te okupiti na jednom mjestu sve izvrsne radove naših kolega te tako na jednom mjestu sačuvati njihov trud i znanje.
Na ovim stranicama nalaze se cjelovita djela hrvatskih i stranih pisaca s popisa obvezne školske lektire.
Proljeće u knjižnici!
Hvala studentima Luki i Ani
NAŠA MALA KNJIŽNICA
Projekt NAŠA MALA KNJIŽNICA usmjeren je na stalno povećanje i razvoj publike među djecom, kako bismo u budućnosti dobili publiku koja će biti spremna kritički čitati književna djela.
Ciljevi projekta:
- Poticanje kritičkog čitanja već od najranije dobi
- Promoviranje vrhunskih književnih djela hrvatskih i stranih autora koja prate ilustracije izrađene prema najvišim umjetničkim standardima
- Pristupačnost kvalitetnih knjiga stranih autora na hrvatskom jeziku našim čitateljima
- Suradnja učitelja/knjižničara, roditelja i učenika
- Uključivanje roditelja u školsku zajednicu
Prošle godine projekt je financirala EU pa je i broj sudionika u projektu bio veći – ukupno 6 zemalja. Ove godine nastavljamo suradnju sa Slovenijom. U projektu će biti nekoliko zajedničkih knjiga i nekoliko naših samostalnih izdanja. Ove godine težinu stavljamo na domaće autore koji su zaslužili da ih se dodatno promovira.
Knjige za školarce:
- Kestutis Kasparavičius: Podvodna priča
- Iva Dužić: Bodljikava knjiga
- Branka Žodan: Sjeverac dječarac i patka selica
- Jana Bauer: Din don priče
- Nada Horvat: Brljibanovo kazalište
- Marijana Križanović: Čarobni kalendar
Povodom Mjeseca hrvatske knjige 2019., Odjel za rad s djecom i mladima Gradske i sveučilišne knjižnica Osijek u utorak, 22. listopada 2019. godine s početkom u 10.30 sati organizira Čitateljski izazov u lijepom čitanju naglas za učenike osnovnih škola.
Učenici iz sedam osječkih osnovnih škola sudjelovali su na Čitateljskom izazovu u lijepom čitanju naglas, održanom u prostoru Igraonice i igroteke Odjela za rad s djecom i mladima Gradske i sveučilišne knjižnice Osijek.
Po troje učenika iz OŠ ‘‘Dobriša Cesarić, OŠ Ljudevita Gaja, OŠ Ivana Filipovića, OŠ Josipovac, OŠ Jagode Truhelke, OŠ ‘‘Grigor Vitez‘‘ i OŠ Vijenac čitali su odabrani tekst u trajanju od tri minute, pritom pokazujući vještinu lijepoga čitanja i čitateljsku zrelost pri osobnome odabiru literarnog predloška, koji je na taj način postao književna preporuka drugim vršnjacima.
http://www.glas-slavonije.hr/414050/3/Biglbauer-Jako-je-bitno-da-djecu-netko-i-poslusa
http://www.glas-slavonije.hr/414050/3/Biglbauer-Jako-je-bitno-da-djecu-netko-i-poslusa
Nacionalni kviz za poticanje čitanja nosi naziv Ritam odrastanja, a čitat će se knjige:
- Tihi-Stepanić, Jasminka. Ljeto na jezeru Čiču. Zagreb: Naklada Ljevak, 2018.
- Guljašević Kuman, Ivana. Drugačija. Zagreb: Igubuka, 2018.
- Golub, Vlasta. Eva, mala žena. Zagreb: Hrvatsko društvo književnika za djecu i mlade, 2018.
Međunarodni dan pismenosti obilježava se 8. rujna svake godine, a utemeljio ga je UNESCO davne 1967. kako bi se na taj dan slavilo, ali i upozoravalo na važnost pismenosti na međunarodnoj razini.
Iako se precizna definicija pismenosti razlikuje od zemlje do zemlje, danas ona obuhvaća mnogo više te vrlo često, uz vještine pisanja, čitanja i računanja, uključuje i osposobljenost za čitanje s razumijevanjem, vještine komuniciranja, znanja stranih jezika i korištenja suvremenih informacijskih i komunikacijskih tehnologija, osposobljenost za rješavanje problema, prihvaćanje drugih i drugačijih te osposobljenost za trajno učenje.
Hrvatsko čitateljsko društvo tradicionalno povodom Međunarodnog dana pismenosti organizira Čitateljski izazov koji traje 21 dan.
Odjel za rad s djecom i mladima Gradske i sveučilišne knjižnice Osijek, u ponedjeljak 03. lipnja 2019. godine s početkom u 12.00 sati organizirao je susret za učenike osmog razreda naše škole s osječkom autoricom Sanjom Sabolić, prigodom koje je predstavljen roman “Vitez Zrinski”.
Ciklus književnih susreta za djecu i mlade u prostoru knjižnice pod nazivom Zavičajna pričaonica u GISKO-u nastao je s ciljem poticanja čitanja i razvijanja ljubavi prema knjizi te stvaranju navike dolaženja u knjižnicu. Upoznavanje zavičajnih spisatelja kroz predstavljanje njihova književnog rada senzibilizira djecu i mlade za očuvanje kulturne baštine grada i zavičaja.
Ove se godine školska knjižnica pridružila obilježavanju 6. rođendana kampanje Čitaj mi! i Međunarodnog dana dječje knjige.
Dana 2. travnja 2019. godine knjižničarka i dvoje studenata 1. godine preddiplomskog studija informatologije pročitali su knjigu Kestutisa Kasparavičiusa Lijenozemska učenicima 2.a i 2.b razreda. Učenici su nakon čitanja knjige osmišljavali svoje kuće od slatkiša i stabla puna sladoleda te neobična prometala. Na kraju smo se zabavili uz čudnovati kotač s pitanjima.
http://os-vijenac-os.skole.hr/upload/os-vijenac-os/images/static3/1844/attachment/Lijenozemska-priprava_(2).pdf
Micro:bit u Knjižnici; posudi i programiraj
IRIM u suradnji s Rotary klubom Zagreb Centar i Rotary District 1913 pokrenuo je projekt: STEM revolucija – razredna nastava!
Zahvaljujući donaciji Instituta za razvoj i inovativnost mladih (IRIM) i naša je školska knjižnica svoj fond obogatila micro:bitovima za učenike od prvog do četvrtog razreda. Riječ je malenim računalima koja se mogu programirati, a zamišljena su tako da učenje i podučavanje bude jednostavno i zabavno! Micro:bit je edukacijski uređaj namijenjen jednostavnom učenju programiranja i elektronike, te digitalne pismenosti općenito.
Micro:bit se može koristiti samostalno kod kuće uz pomoć PC računala ili laptopa te interneta. Upute, tutorijali i primjeri programa mogu se naći na stranici:http://microbit.org/hr/.
Micro:bit se može posuditi na razdoblje od 14 dana s mogućnošću produljenja. Pri tome molimo korisnike da pažljivo rukuju s dijelovima micro:bit-a kako bi se njime i drugi mogli koristiti.
Upoznajte MIŠ:BIT-a!
1. ožujka 2019. učenici 1. do 3. razreda iz produženog boravka sa svojim učiteljicama Vlatkom Troskot, Majom Birovljević i knjižničarkom Zrinkom Radanović sudjelovali su na dječjoj radionici s temom vuna koju je vodila Adriana Meglaj u Gradskoj i sveučilišnoj knjižnici Osijek. Programe O'pleti vodi Adriana Meglaj, inženjer arhitekture, certificirana instruktorica pletenja i kukičanja. Radionica je bila zanimljiva, šarena, kreativna, a naučili smo isplesti šal prstićima.
Slikovnica "Heklica i Pletko spašavaju Ledenka" Silvije Šesto i Adriane Meglaj.
Pogledajte fotogaleriju!
OSIJEK 03/2019 - DJEČJA RADIONICA
17 fotografija ·
....vuna u dječjim ručicama je čista čarolija
Dan sigurnijeg interneta 5.2.2019.
I ove godine obilježili smo Dan sigurnijeg interneta pod nazivom "Zajedno za bolji internet". Učenici 5. i 8. razreda sudjelovali su na radionicama s učiteljicama Tanjom Paris, Ljiljanom Grgić i Zrinkom Radanović.
.
Mjesec hrvatske knjige 2018. (15. listopada – 15. studenoga 2018.)
Mjesec hrvatske knjige tradicionalna je manifestacija od 1995. godine. Tijekom mjesec dana (15. listopada – 15. studenoga) nastoji se na državnoj, ali i na lokalnim razinama što intenzivnije govoriti o knjizi, bilo s gledišta onih koji se profesionalno bave knjigom, bilo onih koji koriste usluge knjižnica, knjižara i slično.
Nacionalni kviz za poticanje čitanja nosi naziv Do baštine na krilima mašte, a za pripremu čitat će se knjige:
Snježana Babić Višnjić: Andautonac
Nena Lončar: Sve o Evi
Melita Rundek: Letači srebrnih krila.
Učenici na izvannastavnoj aktivnosti Knjižničari uspješno su riješili kviz.
Ovogodišnja je manifestacija posvećena kulturnoj baštini. Glavna je tema Baš baština, a moto (U)čitaj nasljeđe! pri čemu je osnovni motiv glagoljica kao posebnost hrvatske baštine, nacionalnog i kulturnog identiteta.
Dječji kutakEU nam pokušava poboljšati žvot na mnogo načina, poput zaštite prirode, osiguravanjem sigurnosti naše hrane, nižim cijenama telefonskih poziva i poruka, borbom protiv kriminala i još mnogo toga.EU također radi na poboljšanju života za djecu i mlade. Moraš znati svoja prava, što možeš očekivati od svijeta oko sebe i zašto to ne moraš trpjeti!Toliko toga još trebaš otkriti - a najbolje je početi ovdje! Zabavi se!
Projekt Naša mala knjižnica ima za osnovni cilj poticanje kritičkog čitanja među djecom.
Projekt uključuje šest knjiga nagrađivanih autora iz Slovenije, Litve i Hrvatske, koje su namijenjene djeci u dobi od 8 do 11 godina.
Naša mala knjižnica: upoznajmo autore i ilustratore realizira se unutar programa EU Kreativna Europa – potprogram Kultura: manji partnerski projekti (Small scale cooperation projects). Započeo je u studenome 2017. i traje do studenoga 2019.
Spremni smo za čitanje!
Projekt "Glagoljaši"
U srijedu, 25. travnja, izabrani učenici 6., 7. i 8. razreda predstavili su rezultate istraživanja u projektu "Glagoljaši" studentima 3. godine Filozofskoga fakulteta iz Osijeka koji su s profesoricom Verom Blažević Krezić posjetili našu školu. Učenici 7. i 8. razreda istraživali su nastanak glagoljice i glagoljične spomenike uz voditeljstvo učiteljice Hrvatskoga jezika Ivane Macan, a zatim stečeno znanje pokazali igrajući na tabletima interaktivnu multimedijsku igru Otok glagoljaša. Stručna suradnica mentorica knjižničarka Zrinka Radanović s knjižničarima je istraživala suvremene spomenike glagoljice i Aleju glagoljaša, a rezultate su prikazali služeći se interaktivnom prezentacijom. Učitelj Hrvatskoga jezika Hrvoje Pavić je s učenicima 6. razreda izrađivao medaljone i privjeske s glagoljičnim slovima kao poklon našim gostima.
U drugom dijelu našega druženja studenti su predstavili mnoštvo zanimljivih sadržaja koje su pripremili učenicima (radionica o glagoljičnim slovima, recitacije tekstova s glagoljičnim slovima, dramatizacije povijesnih osoba važnih za širenje i prihvaćanje glagoljičnoga pisma, mnoštvo zapisa na glagoljici i pretisaka glagoljičnih knjiga ...). Proveli smo iznimno sadržajan, dinamičan i zanimljiv dvosat u druženju i širenju znanja te izrazili želju za ponavljanjem sličnih događaja.
Fotografije, interaktivne videosadržaje možete pogledati u priloženim linkovima.
Igra Otok glagoljaša
Video o spomenicima
Video o glagoljici
Aleja glagoljaša
Glagoljske pamtilice
Leteća glagoljica
Razglednica
Fotografije
NOĆ KNJIGE 2018.
Vremeplovom smo upoznali prošlost knjige, u sadašnjosti smo čitali tiskane i e-knjige, a nakon zamišljenog razgovora o budućnosti napravili smo strip o budućnosti knjige i knjižnica.
Međunarodni dan darivanja knjiga
Međunarodni dan darivanja knjiga obilježava se 14. veljače i volonterski je projekt kojim se želi probuditi ljubav prema čitanju i darivanju kod djece te ih potaknuti da više čitaju. Darujući svoju knjigu ili slikovnicu drugom djetetu, uz objašnjenje zašto to radi i koliko će to drugom djetetu mnogo značiti, uči koliko je lijepo i važno pomagati.
Knjižnica obilježava ovaj dan organizirajući prikupljanje slikovnica pod geslom "Čitam, dam, sretan sam - svoju knjigu daruj i tuđe srce obraduj". Akcija darivanja knjiga organizira se u okviru nacionalne kampanje "Čitaj mi!"
Darujte knjigu koju ste prerasli i razveselite drugu djecu.
Po prvi puta obilježavamo Međunarodni dan darivanja knjiga.
Darujući svoju knjigu ili slikovnicu učimo djecu koliko je lijepo i važno pomagati. Svih tridesetak darovanih knjiga će svoje mjesto pronaći na policama školske knjižnice koje će koristiti i učenici u produženom boravku.
Dan sigurnijeg interneta 2018.
U utorak, 6. veljače 2018. održana je radionica povodom Dana sigurnijeg interneta s učenicima 8.a razreda.
Mjesec hrvatske knjige 2017.
Nacionalni kviz za poticanje čitanja nosi naziv „Čitanje ne dolazi u pitanje“ i čitat će se knjige: Tihomir Horvat: Mali ratnik; Sanja Pilić: Pošalji mi poruku i Maja Brajko-Livaković: Milijunaši.
23.10., kao i svake godine, dan je posvećen cjelodnevnom čitanju gdje god se to može upriličiti. Održat će se pod nazivom Danas ti čitam.
Odjel za rad s djecom i mladima Gradske i sveučilišne knjižnica Osijek organizirao je susret za djecu i mlade s književnicom Majom Brajko Livaković, kao gošćom iznenađenja. Prigodni susret i predstavljanje novoga romana za mlade “Milijunaši” održao se u srijedu, 25. listopada 2017. godine u prostoru Gradske i sveučilišne knjižnice Osijek. Susret je dijelom programa obilježavanja manifestacije Mjeseca hrvatske knjige 2017. godine pod motom “Sve na jednom mjestu”.Učenici 5.razreda nazočili su ovom književnom susretu.
11.11. obilježit će se Dan hrvatskih knjižnica.
Ove školske godine učenici 2. razreda prijavili su se na projekt u kojem sudjeluju škole iz cijeloga svijeta. Radi se o Bookmark Exchange Project-u, odnosno Međunarodnoj razmjeni straničnika, što ga svake godine u mjesecu školskih knjižnica organizira Međunarodna udruga školskih knjižničara (IASL). Straničnike razmjenjuju različite škole, kako bi svaka škola upoznala što više različitih kultura i običaja iz cijeloga svijeta. Kwok Man School s otoka Cheung Chau iz Kine naši su novi prijatelji.Tema ovogodišnjega Međunarodnog mjeseca školskih knjižnica je Povezivanje zajednica i kultura.
20.8.2017. godine počeli su radovi na proširenju knjižnice. Nakon mjesec dana radova uz pomoć vrijednih učenika knjižnica je spremna za rad.
Promocija slikovnice Anđeo slomljena krila
U ponedjeljak, 8. svibnja 2017. godine s početkom u 13:30 sati, na Ekonomskom fakultetu u Osijeku održla se promocija ekološke slikovnice o tome kako trebamo voditi brigu o svom planetu "Anđeo slomljena krila".
Sudjelovali su Perić Kraljik Mira, redovita profesorica umjetnosti koja je čitatala dijelove slikovnice i Dubravka Milisavljević zajedno s učenicima 4. razreda Osnovne škole Vijenac koji su napraviti predstavu. Na engleskom jeziku tekst je čitao Filip Novak učenik 7 razreda iste škole. Autorica slikovnice "Anđeo slomljena krila" je Antoaneta Klobučar, profesorica na Ekonomskom fakultetu, a ilustrator je akademski slikar Goran Kujundžić s Fakulteta za odgojne i obrazovne znanosti.
Promovirana zelena slikovnica “Anđeo slomljenih krila”- Glas Slavonije
Pogledajte foto-galeriju!
31. svibnja 2017. promocija slikovnice Anđeo slomljena krila književnice za djecu, Antoanete Klobučar.
Poveznica:
Noć knjige 2017.
Dan sigurnijeg interneta 2017.
Osnovna škola Vijenac vec treću godinu zaredom sudjeluje u globalnom obilježavanju Dana sigurnijeg interneta u suradnji s Centrom za sigurniji internet te Filozofskim fakultetom različitim aktivnostima: ispunjavanjem međunarodnog online kviza o opasnostima koje se nalaze na internetu, parlaonicom na temu: ”Društvene mreže, digitalni mediji i tehnologija u društvenom životu”, online predavanjem Centra za sigurniji internet, radionicom: “Igre prije interneta” , radionicom za roditelje te 4 radionice u suradnji s Filozofskim fakultetom
Obilježavanjem Dana sigurnijeg interneta potičemo učenike i roditelje na kritičko promišljanje o informacijama koje su im dostupne putem interneta te na kreativno stvaranje digitalnih sadržaja. Edukacijom i prevencijom želimo odgojiti odgovorne građane digitalnog svijeta i kompetente korisnke tehnologija.
Dan sigurnijeg interneta - Prekrijte web kameru izolirkom- Radio Osijek
Dan sigurnijeg interneta djeca najizloženija, ne zanemarujte opasnosti- Slavonska televizija
"Tko te gleda online?" - obilježen globalni Dan sigurnijeg interneta [2017.]- www.osijek031.com
Mjesec hrvatske knjige 2016.
Učenici 7.a razreda u pratnji učiteljice hrvatskoga jezika Ivane Macan i knjižničarke Zrinke Radanović, 18. listopada u 12.00 sati posjetili su Gradsku i sveučilišnu knjižnicu Osijek i ugodno se proveli u društvu književnice Branke Primorac.
Branka Primorac suvremena je hrvatska spisateljica te bivša novinarka i urednica "Večernjeg lista". Autorica je nekoliko dječjih romana, od kojih je prvi izašao 1993. godine pod naslovom "Mama, pazi pas!" Iste te godine izlazi joj i drugi roman, "Maturalac", za koji je 1994. godine dobila Nagradu "Mato Lovrak" za najbolji roman za mladež. Tri godine kasnije, objavljuje roman "Sve zbog Ane", koji je bio nastavak "Maturalca". Četvrti i posljednji roman joj je "Ljubavni slučaj mačka Joje".
Pogledajte fotografije!
Noć knjige u školskoj knjižnici 2016.
Noć knjige, manifestacija kojom se daje poticaj kulturi čitanja te potiče razgovor o literaturi, 22. travnja 2016. godine, uoči Svjetskoga dana knjige i autorskih prava, a na Dan hrvatske knjige.
Noć knjige u OŠ Vijenac, Osijek - najava u Dobro jutro Hrvatska
Poveznica:
Mirotvorac
Mirotvorac
9. ožujka 2016. učenici osmih razreda sudjelovali su na predavanju Mirotvorac, humanitarne neprofitne udruge Auxilium na temu nenasilja, uvažavanja raznolikosti, povećanja tolerancije te izražavanja ljubavi, autora i voditelja programa gospodina Marijana Gubine kojeg zbog njegovih životnih djela smatraju (kompetentnim) Mirotvorcem.
260 dana djelo je malog čovjeka koji je svakodnevnim radom na samome sebi uspio probiti sve barijere, otvoriti oči i realno bez predrasuda i mržnje sagledati stvari iz svih kuteva. Ključan element bio je odvojiti srce od mozga, osjećaje od razuma – što je posebno teško, pogotovo s tragedijom na svojim leđima.
Desetogodišnji dječak nalazi se na krivom mjestu, u krivo vrijeme, zajedno sa svojom šesteročlanom obitelji.
Krivo mjesto je okupirano područje istočne Slavonije u tadašnjoj Jugoslaviji, a krivo vrijeme je vrijeme kada je globalna politika, tj. kada su globalni igrači rekli da je vrijeme da se Jugoslavija rascijepi. Osnovna poruka koju autor šalje jest sljedeća:
Ja, desetogodišnji dječak, proživio sam pakao i živim s posljedicama istog, zbog toga što sam povijesno pripadao narodu koji se zove HRVATI.
Sve vas pozivam da, prije nego što nekoga osudite, prije nego nekome učinite loše, pročitate moje iskustvo i ne uvedete sebe u napast da činite loše, niti zbog nacionalizma, niti zbog rasizma, vjerskih opredjeljenja, niti čega drugoga.
Ja, Marijan Gubina, ne osuđujem, ne mrzim...
NEMOJTE NI VI!
Općinski LiDraNo 2016.
Općinsko natjecanje LiDraNo održano je u OŠ Vijenac 11. veljače 2016. godine. Učenici su predstavili svoje radove u pet područja: literarno stvaralaštvo, pojedinačni dramsko - scenski izraz, skupni dramsko - scenski izraz, samostalno novinarsko stvaralaštvo i radijska emisija. Prosudbeno povjerenstvo imalo je zahtjevan posao.
Natjecanje su organizirale knjižničarka Zrinka Radanović i učiteljica hrvatskoga jezika Ivana Macan. Zahvaljujemo cijelom timu OŠ Vijenac na radu i zalaganju.
http://www.kizoa.com/Movie-Maker/d31961448k8819489o1l1/lidrano-2016
http://www.glas-slavonije.hr/293309/3/LiDraNo-okupio-stotinu-darovitih-ucenika
Dan sigurnijeg interneta 2016.
Poveznica: https://sway.com/jawuC4RdsRAQNLf9?ref=Link&loc=play
Mjesec hrvatske knjige 2015.
Proglasivši 2015. Međunarodnom godinom svjetlosti s naglaskom na temu svjetlosti znanosti i njene primjene, Ujedinjeni narodni prepoznali su važnost tehnologija zasnovanih na svjetlu za promicanje održivog razvoja i pronalaženje rješenja za globalne izazove u energiji, obrazovanju, poljoprivredi i zdravlju. Programski odbor Mjeseca hrvatske knjige 2015. posvećuje ovoj temi.
Tijekom Mjeseca hrvatske knjige održat ćemo i tradicionalni Nacionalni kviz za poticanje čitanja pod nazivom Putovanja do znanja te Čitateljski izazov u suradnji s Gradskom i sveučilišnom knjižnicom Osijek.
U petak, 23. listopada 2015.održalo se natjecanje u lijepom čitanju naglas učenika osječkih osnovnih škola.
„Čitateljski izazov“ u Gradskoj i sveučilišnoj knjižnici Osijek
U konkurenciji 16 najčitača osječkih osnovnih škola 3. i 4. razreda iz OŠ „Retfala“, OŠ Vladimira Becića, OŠ Franje Krežme i OŠ Vijenac, naše učenice, Ruta Marija Velešanov i Lucija Kunčak osvojile su prvo i drugo mjesto, a treće Tea Knježević iz OŠ „Retfala“. Natjecali su se i Stella Bakić i Ivan Pušetić koji su vrlo lijepo čitali naglas. Ostali učenici četvrtih razreda i učiteljice Jasminka Nikolandić i Željka Klaić bili su gledatelji i podrška svojim prijateljima iz razreda.
Čestitamo!
Pogledajte foto-galeriju!
https://www.facebook.com/media/set/?set=a.930494563710755.1073741885.252548464838705&type=3
"Knjiga -najbolji čovjekov prijatelj"
Na Svjetskog dan knjige i autorskih prava, 23. travnja 2015. Gradonačelnik Ivan Vrkić uručio je ravnateljima osječkih osnovnih škola te Centru za odgoj i obrazovanje „Ivan Štark“ i PKC-u Mađara ukupno 400 knjiga za popunjavanje knjižnoga fonda školskih knjižnica.
Riječ je izdanjima koja je objavio osječki ogranak Matice hrvatske, a akcija "Knjiga – najbolji čovjekov prijatelj" namijenjena je promidžbi kandidature Grada Osijeka za EPK 2020., kao i promicanju kulture i kulturnih djelatnosti kao sastavnog dijela svakodnevnog života građana.
Ovom prigodom uručeno je 400 knjiga (20 škola x 20 knjiga = 2020. (EPK 2020.)), a riječ je o raznim naslovima iz područja književnosti, hrvatskoga jezika, povijesti.
Grad Osijek je odabrao knjigu kao jedan od medija kroz koji će se vršiti promidžba inicijative Europske prijestolnice kulture iz razloga što knjiga predstavlja jednu veliku civilizacijsku vrijednost, a isto tako knjiga je medij koji se kupuje, poklanja, čuva, posuđuje. Knjižnična djelatnost kao pokretna kulturna baština omogućava da primjerak jedne knjige pronađe svoj put do većeg broja korisnika, a ovaj pristup ujedno nudi mogućnost da se istovremeno promovira i Program javnih potreba u kulturi Grada Osijeka za 2015. i njegove strateške odrednice koje su od interesa za Grad Osijek – promovirati kulturu i kulturne djelatnosti kao sastavni dio svakodnevnoga života građana.
Noć knjige u školskoj knjižnici 2015.
Na Svjetski dan knjige i autorskih prava, 23. travnja 2015.,održano je druženje s knjigom – manifestacija Noć knjige 2015. Čarolija čitanja i ove je godine osvijetlila najdulju kulturnu noć u Hrvatskoj, u kojoj smo s knjigom kroz mrak tražili put prema boljem i sretnijem sutra.
Helena Dobrović, mlađa Najčitateljica Gradske i sveučilišne knjižnice Osijek za 2014.
Svečanost proglašenja Najčitatelja Odjela za rad s djecom i mladima GISKO održala se 7. travnja 2015. u 12:00 sati u prostoru Kluba za mlade GISKO.
10-godišnjoj Heleni Dobrović, učenici 4.a razreda čak 157 pročitanih knjiga u 2014. godini donijelo je titulu Mlađeg najčitatelja.
Čitati je počela još prije škole, kaže Helena, a od 157 knjiga izdvojila je kao omiljene: “Ronioci iz magle”, “Kako braću pretvoriti u žabe” Thomasa Brezina te “Morski dnevnik Pauline P” Sanje Polak. Podrška marljivoj Heleni osim mame i brata bili su i njezini prijatelji i vršnjaci iz 4.a i 4.b razreda, razrednica Dubravka Čatoš, učiteljica Dubravka Azenić te knjižničarka Zrinka Radanović.
Prigodne nagrade – komplet knjiga, jednogodišnju člansku iskaznicu i diplomu ovogodišnjim najčitateljima Luki Kurbaliji, Heleni Dobrović i Luciji Giener uručili su zamjenik gradonačelnika Vladimir Ham, ravnatelj Dječjeg kazališta Branka Mihaljevića Ivica Lučić i ravnateljica GISKO-a Dubravka Pađen Farkaš.
https://www.facebook.com/GiskoKnjiznic
Nakon proglašenja najčitatelja u prostoru Igraonice i igroteke Odjela za rad s djecom i mladima održan je susret s književnikom, glumcem i ravnateljem Dječjeg kazališta Branka Mihaljevića, Ivicom Lučićem, koji je - pročitao mnogo knjiga, jednu i napisao (nalazi se na policama GISKO-a), a jednu čak i - pojeo. Zapravo, pojeo je tek komadić, dok je bio beba, otkrio je školarcima, kojima je u druženju otkrio i zašto je važno čitati. Njemu je, rekao je, čitanje oduvijek pomagalo u poticanju bujne mašte...
Pogledajte foto-galeriju!
Dan sigurnijeg interneta 2015.
U utorak, 10. veljače 2015. od 13:00 do 13:45 učenici 3., 5. i 7. razreda obilježiti će Dan sigurnijeg interneta (Safer Internet Day – SID) ove godine pod sloganom “Let’s create a better internet together”. Cilj je što sigurnije i odgovornije koristiti internet (računala i mobitele). Naučiti djecu i mlade da u virtualnom svijetu poštuju svoje sugovornike i da poštuju svoju privatnost, ali i privatnost drugih. Naučiti ih kako postati dobri cyber građani.
Više informacija na: http://www.saferinternet.org/safer-internet-day
Pročitajte strip Anamarije Juričić koji je napravljen na radionici.
http://Pixton.com/ic:pj0b3qgy
KVIZ SIGURNIJE KORIŠTENJE INTERNETA
*na web stranici www.boljiinternet2015.com učenici od 5. do 8. razreda odgovarali su na pitanja o pravilnom i sigurnom korištenju interneta. Velika većina učenika imala je 70%-100% točnih odgovora.
Svjetlosno onečišćenje 5
Projekt "Svjetlosno onečišćenje 5"
U okviru školskog projekta „Svjetlosno onečišćenje 5“ i na osnovu novih tendencija u poučavanju informacijsko - komunikacijskih tehnologija planiramo radionice na temu: Sigurnost na Internetu.
U četvrtak, 22. siječnja 2015. godine s početkom u 12:00 sati ostvarit ćemo 3. modul s temom Digitalni tragovi. U radionici će sudjelovati prijavljeni učenici od 5. do 8. razreda. Voditeljica radionice bit će knjižničarka Zrinka Radanović.
Mjesec hrvatske knjige 2014.
Mjesec hrvatske knjige 2014. održavao se od 15. listopada do 15. studenoga 2014. godine.
Knjižnica OŠ Vijenac Osijek pridružila se obilježavanju Mjeseca hrvatske knjige 2014. različitim programima: Učenici su sudjelovali u Nacionalnom kvizu za poticanje čitanja pročitavši preporučene knjige i riješivši online kviz. Najsretniji je bio Fran Kovačić. Tema je ovogodišnje manifestacije ljubav, a moto (parafrazirajući Raymonda Carvera) O čemu govorimo kada govorimo o ljubavi? Ljubavi najbliža književna vrsta je poezija, stoga je ovogodišnji Mjesec hrvatske knjige u njenom znaku.
Organiziran je Spoj na slijepo s knjigom. Knjige raznih žanrova umotane su u papir i učenici su mogli posuditi bilo koju od tih knjiga neznavši njeno ime, autora ili o čemu je. Uz knjigu su dobili mali anketni upitnik koji su vratili zajedno s pročitanom knjigom. Moto posudbe bio je Ne sudi knjigu po koricama.
Projekt Na pola puta...
Projekt Na pola puta…
Dječje kazalište Branka Mihaljevića u Osijeku i Gradska i sveučilišna knjižnica Osijek organizirali su zajedničko druženje na travnjaku ispred Tvrđe "na pola puta" između Kazališta i GISKO-a. Glumci i djelatnici Knjižnice istraživali su kako priče Ivica i Marica, Grga Čvarak, Slonić Dumbo, Ružno pače i Crvenkapica izgledaju u knjizi, a kako na sceni.
U utorak, 7. listopada 2014. godine, učenici prvih i drugog razreda naše škole te vrtićarci sudjelovali su i uživali u prekrasnim pričama, likovima iz priča te sunčanom danu.
Na kraju ovog veselog druženja djeca su pojela kućicu od slatkiša iz poznate nam priče.
Poslušajte što je učenicima draže: priča ili kazalište!
http://radio.hrt.hr/ep/veliki-i-mali/84196/
Zemlja bez granica 2015.
Knjževno-likovni susret
Zrinka Radanović / datum: 18. 2. 2014. 13:17
U utorak, 18. veljače 2014. godine održan je književno-likovni susret s autorima bajke za djecu i odrasle „Suze snježne princeze Tare“ koju je napisala Verica Sikora, osječka novinarka bogatog iskustva, majka sinovima, a baka prekrasnoj djevojčici Tari. Ilustracije za knjigu napravio je osječki umjetnik Nikola Faller, autor "Snježnoga grada", poznat po velikom talentu i osebujnom umjetničkom opusu, koji svoj dar često i rado dijeli s djecom. Knjigu je objavila Udruga Slama.
Učenici četvrtog i drugih razreda uživali su slušajući dijelove bajke koje im je čitala sama autorica, a sve su zaokružili i upotpunili crteži koji su se djeci iznimno dopali. Autorski dvojac obasipan je pitanjima budućih umjetnika, kako kipara tako i pisaca.
Bajka "Suze snježne princeze Tare" nastala je tijekom veljače 2012. godine, kada su u povijesnoj osječkoj jezgri Tvrđi umjetnici "izgradili" Snježni grad, iskoristivši snijeg, led i niske temperature za bajkoviti prikaz ljepote našega Osijeka.
Osnovna poruka bajke za djecu i odrasle govori kako jedino bezuvjetna ljubav i vjera mogu pobijediti sve zlo. Snježna princeza Tara svjesno preuzima toplinu dječaka Filipa, a on njezinu zimu, premda znaju da toplina može otopiti Taru, a zima zalediti Filipa. To se nije dogodilo samo zbog ljubavi…
Veliki i mali - emisija Radio Osijeka
Svake subote od 9,30 do 10 sati slušajte emisiju za djecu i mlade- Veliki i mali na Radio Osijeku. Uz redovitu podjelu ulaznica za predstave u Dječjem kazalištu Branka Mihaljevića u Osijeku te novu aktualnu priču za djecu poslušajte što djeca danas slušaju, što se događa u školama i kreativnim radionicama te slične teme
Ove subote, 8. veljače 2014. godine u 09:30 sati učenici OŠ Vijenac pričali su o učinkovitom učenju, saznali smo što su to radili "Mali filantropi", a samo za Vas i nas izveli su i jedan zimski igrokaz.
Poslušajte!
Mali filantropi- Zaklada Slagalica
Zaklada Slagalica od 16. prosinca 2013. do 24. siječnja 2014.godine provodi u našoj školi projekt „Mali filantropi“ u sklopu kojega se učenicima i nastavnicima, izložbom, predavanjem i filantropskom akcijom, predstavljaju poznati i manje poznati filantropi koji su tijekom prošlih stoljeća darovali građanima i građankama Osijeka brojna kulturna, graditeljska dobra.
Izložba se sastoji od 14 plakata koji, sažeto kratkom biografijom predstavljaju pojedinog osječkog filantropa. Uz izložbu će se održati i kraće predavanje za učenike starijih i mlađih skupina na temu „Filantropi grada Osijeka“.
Filantropska akcija „Jednom kunom do knjiga u školskoj knjižnici“ uključuje postavljanje kasice u koju učenici i osoblje škole mogu ubaciti po jednu kunu ili donaciju u skladu s vlastitim mogućnostima za vrijeme trajanja izložbe. Za sav prikupljen novac škola i Zaklada kupuju potrebne naslove knjiga za školsku knjižnicu. Prikupljeno je preko 500,00 kn i kupljeno 10 knjiga.
Međunarodni dan dječje knjige 2010.
Rođendan H.C.Andersena 2. travnja izabran je za datum obilježavanja Međunarodnog dana dječje knjige. Prilika je to da se ukaže na važnost knjige u odgoju i obrazovanju djece te potakne djecu u razvoju čitalačkih navika. Učenici 2. razreda su provjeravali svoje znanje o pročitanim bajkama na kvizu.