U okviru međunarodnog projekta Biosigurnost i biozaštita održana je 1. proljetna škola od 8. do 10. svibnja 2024. godine. U okviru projektnih aktivnosti u šk. god. 2023./2024. održane su višednevne edukativno-rekreativne radionice u Crikvenici, hotel Vila Ružica. Sudjelovala su 23 učenika naše škole i razrednice D. Brkić i T. Paris. Prijava na Javni poziv AZOO za sudjelovanje u radionicama obuhvaćala je puni pansion, putovanje autobusom licenciranim za prijevoz učenika do Crikvenice i povratak u Osijek te materijale za radionice, promotivne majice, pisaći pribor, užine i okrijepu. Za učenike su predviđeni i zabavni sadržaji. Tijekom boravka osigurana je liječnička skrb i pratnja.

Prvi dan nakon dolaska učenici su prisustvovali svečanom otvaranju 1. proljetne škole Biosigurnosti i biozaštite. Nazočne su pozdravile: doc. dr. sc. Ljiljana Žmak, Hrvatski zavod za javno zdravstvo, dopredsjednica Hrvatskog društva za biosigurnost i biozaštitu, dr. sc. Verica Jovanovski, viša savjetnica za fiziku i viša savjetnica za poduzetništvo u Agenciji za odgoj i obrazovanje, podružnica Osijek i mr. sc. Majom Kassa, iz OŠ Vijenac iz Osijeka, autorica međunarodnog projekta Biosigurnost i biozaštita. U igrama upoznavanja, osim učenika naše škole, sudjelovali su učenici OŠ Antuna Mihanovića iz Osijeka, OŠ Darda iz Darde i OŠ fra Kaje Adžića iz Pleternice. Zadacima skitamo i k znanju hitamo po Crikvenici provele su učenike Andreja Dorić, prof. biologije i kemije i Nataša Mesić Muharemi, dipl. knjižničar iz OŠ Darda. Radeći u heterogenim timovima učenici su usvajali i obrazlagali pojmove te predlagali nova kreativna i inovativna rješenja iz područja biosigurnosti i biozaštite koristeći se pri tome digitalnim alatima.
Drugi dan održane su radionice:
1. IZRADA PREPARATA i MIKROSKOPIRANJE UZROČNIKA ZARAZNIH
BOLESTI – doc. dr. sc. Ljiljana Žmak, prim. dr. med i Ana Gverić Grginić, prim. dr.
med. Učenici su promatrali pripremu preparata bakterijskih uzročnika bolesti zaraznih bolesti, opisali različita bojanja u bakteriologiji te osobito bojanja po Gram-u, opisali princip rada laboratorijskim mikroskopom, naveli važnost mikroskopije u prepoznavanju i razvrstavanju bakterijskih uzročnika te raspoznavanja raznih bakterijskih uzročnika.

2. ŠIRENJE ZARAZE KAPLJIČNIM PUTEM- OBLAČENJE I SVLAČENJE
ZAŠTITNE OPREME – doc. dr. sc. Ljiljana Žmak, prim. dr. med i Ana Gverić
Grginić, prim. dr. med. Učenici su spoznali načine širenja zaraznih bolesti kapljičnim putem kroz vizualizaciju širenja kapljica fluorescentne boje pod UV lampom, naveli način zaštite te pravilno oblačenje i svlačenje zaštitne opreme te pranje ruku.

3. KOMARCI I KRPELJI KAO PRIJENOSNICI ZARAZNIH BOLESTI izv. prof. dr.
sc. Tatjana Vilibić Čavlek, prim. dr. med. Učenici su upoznati s najčešćim vrstama komaraca i krpelja, njihovom ulogom u prijenosu zaraznih bolesti te metodama prevencije bolesti koje prenose vektori.

Po završetku radionica, sudjelovali su u kvizu znanja koji su vodile Sanja Grbeš, prof. biologije i kemije i Vesna Lerinc, prof. biologije i kemije. Na ovaj način provjerena je usvojenost ishoda učenja zadanih kurikulumom izvannastavne aktivnosti Biosigurnost i biozaštita, uz korelaciju s predmetima priroda, biologija i kemija povezujući međupredmetne teme: Zdravlje, Učiti kako učiti, Osobni rast i razvoj i IKT. Igre bez granica na plaži vodile su na prelijepoj crikveničkoj gradskoj plaži ravnateljica naše škole, Vesna Vrbošić, prof. pedagogije i mr.sc. Maja Kassa, prof. geografije. Učenici su usvojena kineziološka znanja i vještine i primijenili u sportsko-rekreativnim aktivnostima. Na taj način razvijali su dobre komunikacije u vršnjačkim odnosima te osvijestili važnost
tjelesnog vježbanja za očuvanje i unaprjeđivanje fizičkog i mentalnog zdravlja. Treći dan učenici su posjetili Astronomski centar u Rijeci. „Do Mjeseca i dalje“ u digitalnom planetariju predstavljen je show posvećen čovjekovom odlasku na Mjesec te pripremama i tehnološkim postignućima koja su predvodila velikom pothvatu čovječanstva – prvom slijetanju čovjeka na Mjesec. Show obuhvaća sve Apollo misije (od 1 do 17), spominje
dosadašnja istraživanja Mjeseca, planove za buduće misije s ljudskom posadom, gradnju budućih baza (naselja) na Mjesecu i želja za odlaskom još dalje.
1.proljetna škola za učenike osnovnih škola ujedno je bila i interdisciplinarni državni stručni skup za učitelje u osnovnim školama pod nazivom Biosigurnost u svakodnevnom životu. Izlaganje Pandemija i stres održala je prof. dr. sc. Martina Rojnić Kuzman. Upoznala je učitelje s konceptom stresa te s čimbenicima i prezentacijom stresa tijekom pandemije kao i s metodama nošenja sa stresom. Ana Gverić Grginić, prim. dr. med. govorila je o Znanstvenim
istraživanjima u školama, vrstama i odabirom uzoraka, postupcima i mjernim instrumentima, etičkim pitanjima, načinima postupanja s infektivnim materijalom tijekom istraživanja. Prof. dr.sc. Tatjana Vilibić Čavlek istaknula je najčešće vrste komaraca i krpelja te uzročnike koji
se prenose vektorima, epidemiološkim značajkama (proširenost na području Hrvatske, sezona prijenosa), načinom zaražavanja, kliničkom slikom te prevencijom bolesti koje prenose komarci i krpelji.
Organizatori ovog edukativno-rekreativnog programa su Hrvatski liječnički zbor – Hrvatsko društvo za biosigurnost i biozaštitu, Hrvatski zavod za javno zdravstvo, Hrvatska akademija medicinskih znanosti te Klinika "Dr. Fran Mihaljević" u suorganizaciji s Agencijom za odgoj i obrazovanje i financijsku potporu Ministarstva znanosti i obrazovanja. 

Danira Brkić, Maja Kassa, Vesna Vrbošić i Tanja Paris

Fotografije:

http://os-vijenac-os.skole.hr/upload/os-vijenac-os/images/static3/2505/attachment/Fotke_za_pano.pdf

Skip to content